Monday, May 9, 2016

Uyumak isteyen tavşan / 3+ yaş

Şimdi sana çok uykunu getirecek bir hikaye okuyacağım; bazıları hikaye başlar başlamaz uykuya dalarken, bazıları da sen rüyalar diyarına gdalana kadar bekler (esneyin) (isim). Ben de senin uykuya dalman için en iyi zamanın hangisi olacağını merak ediyorum; hemen mi yoksa hikaye sona ermeden mi...

Fazlası ile hareketli günlerde çocuklarımız zihinlerini ve vücutlarını bir türlü rahatlatamayıp, uykuya dalmakta zorlanabilirler. Böyle durumlarda benim tekniğim dingin bir müzik, bebe yağı ile yapılan rahatlatıcı bir masaj ve eşlikli meditasyon. Seçtiğim meditasyon hikayesinde genellikle sessiz bir göl, kocaman ve rahat bir kayık, kuş sesleri, su fışırtıları, tek sıra halinde yanımızdan sessizce geçen bir ördek ailesi, bulutsuz masmavi bir gökyüzü ve yüzümüze yaprakların arasından vuran sıcacık güneşin dokunuşu. Arka fonda Spotify'dan Baby Einstein Orchestra for Sleep çalmakta iken mesaj eşliğinde 5 dakika içinde uykuya dalmayacak kimseyi tanımıyorum. Fakat arada bir arkadaşlarımdan bazıları meditasyon hikayesi anlatırken tıkanıp kaldıklarından şikayet ediyorlar, akıllarına yeterince detay gelmediğinden. Tam da bu derde deva olabilecek kitabı biliyorum: Uyumak isteyen tavşan. 

Kitap resmen meditasyon metninden oluşuyor. Anlatıcı olarak sizin göreviniz metni mümkün olduğunca hafif ve kısık bir sesle, yavaş tempo ile okumak ve belirtilen yerlere çocuğunuzun ismini yerleştirmek. Başroldeki tavşan, annesi ve çocuğunuz uyku getiren büyüleri ile ün yapmış olan Esneyen Amca'yı ziyarete gidiyorsunuz. (Ben metne kendimi de ekleyiverdim) Yolda Uykucu Salyangoz ile karşılaşıyorsunuz. Hikayenin içinde cereyan eden dikkat çekici veya heyecanlı olabilecek herhangi bir etken yok. Kitabın tamamı ne kadar yorgun hissettiğimiz, göz kapaklarımızın ne kadar ağırlaştığı, kolumuzu yerinden kaldıramayacak kadar uykumuzun geldiği, esneyip duran karakterler. 


¨Roger uykuya dalacağından emin olduğundan, sana (isim) şimdi, hikaye sona ermeden uykuya dalmanızda sakınca olmadığını söyledi çünkü hikayenin mutlu sonla bittiğini ve ikinizin de uykuya dalacağınızı biliyordu.¨

Kitabın tek probleminin bir iki yerde çağrışımı olumsuz olabilecek tanımlar ve kelimeler kullanmış olması. Kitabı Türkçe çevirisinden okuduğum için orjinalinde de benzer bir durum var mı bilemememekle birlikte, ikinci basımda bu bölümlerin revize edilmesinin uygun olabileceğini düşünüyorum. Bazı kelimelerin ve anlatımların bu kitabın doğasına tam olarak uymuyor. 


¨Bütün vücudunun ağırlaştığını hisset. O kadar ağır ki derinlere düşüyormuş gibi hissediyorsun. Derinlere iniyorsun, iniyorsun, iniyorsun. ¨ : Bu örnekteki derinlere inmek kuşkusuz psikanaliz tekniklerinden esinlenilmiş. Fakat hikaye içindeki tavşan ve gittikleri yol itibarı ile ¨toprağın altını mı kazıyorlar anne?¨ gibi sorulara maruz kalmanıza neden olabiliyor. 


¨Onunla sen artık giderek daha yorgun hissettiniz¨: Yorgunluk, içinde huzursuzluk, ağrı gibi hisleri barındırdığından çağrışımları çok olumlu değil. Roger giderek yoruldu, giderek gevşedi, giderek sakinleşti gibi bir üçlemede yoruldu yerine yavaşladı gibi daha nötr bir kelime kullanılabilir.  


¨Göz kapakların taş gibi ağır, taş gibi ağır, çok, çok ağır¨: bu gibi deyimlere henüz hakim olamayan çocuklar için yine gözlerinin fal taşı gibi açılmasını sağlayan bir anlatım. 

Kitabın bu bölümleri okurken düzenlemeler yapıp, anlatımları daha iç açıcı hale getirecek kelimeler seçmeye çalıştım. Kitap size de eminim birçok farklı fikir verecek ve çocuğunuza göre eklemeler, süslemeler yapmanıza teşvik edecektir. Zira anlatıcıyı ve dinleyiciyi içine çekmek için kullandığı taktikler göreceksiniz sizin de yaratıcılığınızı açığa çıkartacak. Kitabı denerseniz en hızlı kaçıncı sayfa, kaçıncı satırda uykuya ulaştığınızı yazarsanız sevinirim. Merak ediyorum :) 

Hepinize iyi uykular. 

(Dikkat: Kitap, okuyanı da etkin bir şekilde uyutur)

Uyuma öncesi önereceğim en güzel kitap ise Bil Bakalım seni ne kadar seviyorum

Idefix linki BURADA 

2 comments:

  1. Selamlar. Bu kitabı nereden temin edebiliriz acaba??

    ReplyDelete
    Replies
    1. Bu yıl satın almıştım. Tüm kitapçılarda bulunabileceğini düşünüyorum.

      Delete