Sunday, May 15, 2016

Lütfen Dinozora Binmeyiniz / 7+ yaş

¨Londra bizim ana caddeden büyük mü?¨ diye sordu Jeremy James.
¨Çok daha büyük¨dedi Baba
¨Ne kadar daha büyük?¨diye sordu Jeremy James.
¨Çooook daha büyük¨dedi baba. ¨Filin yanında peynir neyse, bizim ana cadde de Londra'nın yanında o işte¨

"Lütfen Dinozora Binmeyiniz" Jeremy James ve babasının Londra'da geçirdikleri üç günü anlatan bir kitap. Başlarından geçen olaylar bir yandan herkesin başına gelebilecek kadar sıradan, diğer bir yandan da kulaklarınızı dört açacağınız kadar farklı ve enteresan. Hem güvercinlere yem verip, müzelere gidiyorlar, hem de Başbakan'la tanışıp, Parlamento'yu ziyaret ediyorlar. 

Sıradan bir gezi esnasında başına birçok heyecanlı olay gelen Jeremy'nin hikayesi sürükleyici ve biraz da komik. Hatta bir çocuk kitabında görmeye alışkın olmadığımız kadar politik de. 


¨Bak!¨dedi baba. ¨İşte bu Başbakan!¨Bütün grup birden babayla Jeremy James'in yanında durdu. Ağzından başka bir yeri gülümsemeyen başbakan, eğilerek Jeremy James'e ismini sordu. ¨Jeremy James¨dedi Jeremy James¨Benim kim olduğumu biliyor musun, Jeremy James?¨diye sordu Başbakan. ¨Başbatansınız¨dedi Jeremy James¨Başbakan¨diye düzeltti Başbakan ¨Aferin! Ne akıllı çocuksun sen. Seçimde bana oy verecek misin bakayım?¨Jeremy James seçimin ne olduğunu bilmiyordu ancak Başbakan'ın yüzündeki ifadeden, bu soruya evet diye yanıtlaması gerektiği anlaşılıyordu. ¨Hayır¨dedi Jeremy James. 

Gündelik hayatın içinde geçen bu tip hikayeleri çok dinlendirici buluyorum. Başka birinin başına gelen olaylar üzerinden dünyayı keşfetmemize fırsat tanıyor, ben olsam ne yapardım dememize sebep veriyor.  

Lütfen Dinozora binmeyiniz kitabının yazarı David Henry Wilson, illüstrasyon Axel Scheffler. Jeremy James'in maceralarının altıncısı. İletişim yayınlarından çıkan bu serinin diğerlerini de biran önce sipariş vereceğim.

Jeremy James'i okuduktan sonra önerebileceğim bazı aktiviteler şunlar olur;
- Ailenizle birlikte Başbakan'a veya Belediye Başkanınıza bir mektup yazıp, merak ettiğiniz veya gerçekleşmesini istediğiniz taleplerinizi dile getirebilirsiniz. 
- Ailecek bir müze gezisi planlayabilirsiniz
- Kuşlara yemek verebilirsiniz. (kuru ekmek de severler) 

Idefix linki BURADA

No comments:

Post a Comment