Wednesday, December 2, 2015

Bekçi Amos'un hastalandığı gün /4+ yaş

Bekçi Amos McGee her erken kalkardı. Her sabah saatin alarmı çaldığında, ayaklarını yataktan dışarı sallandırır, üstündeki pijamaları ütülü üniformasıyla değiştirirdi. 

Arkadaşların ve iyilik yapmanın önemini vurgulayan bir hikaye arıyorsanız işte buldunuz! Bu kitap Bekçi Amos ve dostları fil, kaplumbağa, gergedan, penguen ve baykuşun sıcacık arkadaşlığını anlatıyor. 

Ana karakterin gününü detaylarıyla anlatan kitaplar oğlumun her daim ilgisini çekiyor. Hemen ¨sen de anlat anne bugününü diye konuya giriveriyor¨. Bu kitapta da karakterimiz Amos kalkıyor, giyiniyor, kahvaltısını hazırlayıp, otobüs ile çalıştığı hayvanat bahçesine gidiyor. 

Sonrasında hayvan dostları ile tek tek ilgileniyor, oyunlar oynuyor. Hepsine karşı da çok anlayışlı davranıyor. Yenilmek istemeyen kaplumbağaya yeniliyor, karanlıktan korkan baykuşa masal okuyor, burnu akan gergedanın burnunu siliyor. Ertesi gün Amos hastalanıp işe gidemeyince dostları Amos'un yokluğunu hissedip ona bakmaya eve ziyarete geliyorlar. Amos'u hasta görünce de bu kez kendileri Amos ile ilgileniyor, hatta gece onun evinde birlikte uyuyorlar. 

Yalın ve sevimli bir kitap. Sevgi dolu. ben 4 yaşından itibaren uygun olduğunu düşünüyorum. Hatta daha da küçük çocuklara dahi okunmasında bir sakınca göremedim. 

Yapı Kredi Yayınları'nın en beğendiğim çocuk kitaplarından biri.     

No comments:

Post a Comment