Tuesday, November 10, 2015

YARAMAZ FARELER / 6+ YAŞ

“Sizi gidi pis yaratıklar! İstilacı asalaklar! Sizden nefret ediyorum!¨ diye bağırdı Gülsen hanım tiksintiyle. Her sonbahar aynı dert: Fareler çoluk çombalak Gülsen Hanım'ın kır evine taşınmaya kalkışıyordu.


Yaramaz Fareler kesinlikle okunmasında ısrar edeceğim kitaplardan biri. Israrımın başlıca üç sebebi var.

1) Kitabın ana mesajı ¨Engellerden kaçma, tüm sorunlara farklı düşünerek yapıcı bir çözüm bulabilirsin¨. Günümüzde bu mesajı çocuğuna öğretmek istemeyen olmaz diye düşünüyorum.
2) Mesaj kaygısını hissettiren çocuk kitaplarından süper irite oluyorum ve çocuğuma okumamayı tercih ediyorum. Yaramaz Fareler mesajını hikaye üzerinden verdiği için rahatsız etmiyor.
3) Resimler incelendikte birbirinden komik hallerde yaramazlık yapan farelere çok eğleneceksiniz.

Yapı Kredi yayınlarının çocuk kitabı seçimlerine her daim bayılmasam da, her zaman olduğu gibi Türkçe kullanımı yine son derece akıcı ve zengin.
Kitabı okuduktan sonra biz yine alternatif sonlar neler olurdu, başka ne gibi çözümler bulunabilirdi diye tartıştık.

Çeviri kitaplarda hoşuma giden bir yön de, isimleri Türkçeleştiriyor olmaları. Bu kitaptaki teyzenin adı da Gülsen olarak çevrilmişti. Teyzenin tipine bakıp adının ne olabileceğini konuşmak da keyifli olabilir. Kitapta çizilmiş elli'ye yakın fareye isim bulmak da ayrı bir eğlence yaratabilir.
Yayın evi kitaba yaş sınırı belirtmemiş, ben 6+ yaşı uygun gördüm. Evi basan hayvanlar, sinirli bakışlı teyze, fare kapanları ve zehirler nedeniyle belki 6 yaş altında huzursuz olabilecekler vardır gibime geldi.
Keyifli okumalar

No comments:

Post a Comment