Wednesday, November 11, 2015

Su Kardeşler /6+ yaş

Irmaksu'yla sıcak bir yaz günü tanımıştım. Çok iyi hatırlıyorum... Sularında kulaç atıp serinlemek için gitmiştim Irmaksu'ya. Bana hemen kıcak açmış, yüzmemi kolaylaştırmak için akışını bile yavaşlatmıştı.
 Süleyman Bulut 6 -7 yaş aralığına hikaye yazan nadir Türk yazarlarından biri. Bu nedenle kitaplarını sık sık okuyoruz. Dün okuduğumuz eseri Su Kardeşler Dere, Irmak, Nehir, Göl, Deniz ve Okyanus kardeşlerinin cayır cayır yaz sıcağı altında buharlaşıp yok olmamak için birbirlerine yardım etmelerini anlatan bir hikaye. Hayat bilgisi dersindeymişçesine yağmur yağmamasının etkileri ve kurak bir yaz geçirmenin ne demek olduğunu anlatan bir hikaye. 

Hikayenin coğrafya bilgisi ile donatılmış olması ilgiyi arttırıyor. Diğer bir yandan bilgi verme arzusu ile metinler sanki biraz uzun tutulmuş gibi hissettiriyor. Kısaltılsa ve her bölüm sonunda kendini hissettiren kelime oyunu biraz daha oyunbaz ve matrak olsa şahane olacakmış. 

Oğlum ve ben Can yayınları kitaplarının her daim aynı beyaz kapak tasarımını kullanmasının ivedilikle terkedilmesi gereken bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Şöyle ki, Can yayınlarından okuduğumuz bir kitabı beğenmeyen oğlum ¨Şu beyazlardan alma, kötü oluyorlar¨diye tutturabiliyor. İkna etmek için her defasında çaba sarfediyorum, yazar isimlerini öne çıkartıyorum ama her yeni beyaz kitapta aynı sorun tekrar hortluyor. Umarım yetişkin yayınlarında yaptıkları gibi artık kitaba özel kapak uygulamasına geçerler.  

Aktivite olarak önerebileceklerim ise şunlar olur;

1) Dünyadaki en büyük göller, dereler, denizleri araştırabilirsiniz. 
2) Göller, denizlere ilişkin bir sınav kağıdı hazırlayıp babanızı/annenizi sınav yapabilirsiniz. 
3) Suyun nasıl buharlaştığı üzerine konuşabilirsiniz. Buharlaşan suya ne oluyor? 
4) Bir kilitli poşetin içine bir miktar mavi mürekkepli su koyup bunu pencereye yapıştırabilir, her gün suyun buharlaşma ve tekrar suya dönme döngüsünü inceleyebilirsiniz. 

Süleyman Bulut'un diğer kitapları : Aslan Kral Kork

Keyifli okumalar  

No comments:

Post a Comment