Thursday, November 12, 2015

Ay'daki Adam / 5+ Yas


Haydi Bob'la tanışın! Belki de adını önceden duymuşsunuzdur. Bazıları, onu Ay'daki Adam olarak bilir. 
Ay'daki Adam Dünyada yaşayıp, Ay'da çalışan bir adamın komik ve ironik hikayesini anlatıyor. Bob her sabah 6'da kahvaltısını yapıyor, çayını içiyor, iki yumurta yiyor, karamelini ve gazetesini alıp, roketi ile ay'a doğru yola çıkıyor. 
Hikaye boyunca Bob'un gün boyunca neler yaptığını adeta bir liste halinde öğreniyoruz. Ay'a nasıl gidiyor, kıyafetlerini nerede giyiniyor, etrafı nasıl temizliyor, öğle yemeğinde Mars ve Venüs'te çalışan arkadaşları ile nasıl buluşuyor, gelen turistlere neler satıyor, Ay'ı kaçta kapatıyor gibi. Bu liste biz yetişkinler için can sıkıcı olsa da, iş dünyası hakkında en ufak fikri olmayan çocuklar için ilgi çekici olabiliyor.  Hele Bob Ay'da çalıştığı için olay daha da çekici bir hal alıyor. Her ne kadar günü en az bir banka memuru kadar rutin olsa da...

Kitabın diğer bir eğlenceli yanı ise Bob'un etrafı uzaylılarla dolu olsa da, kendisinin uzaylıların varlığına inanmamasıdır. Bob'a göre ¨Uzaylı diye birşey yoktur¨. Fakat Bob bunu her dile getirdiğinde biz arka planda hınzır gülüşleri ile kikirdeyen uzaylıları görürüz. Rengarenk ve eğlenceli ilustrasyonlar son derece dikkat çekici. 

Bob sükseli bir yerde çalışıyor olsa da, herkes gibi trafikte eve döner, banyosunu yapar, sütünü içer ve mışıl mışıl uyur. Bu kadar farklı bir meslekle uğraşan Bob'un gününü aynı bizler gibi kapadığını görmek de insanın içini ısıtıp, rahatlatıcı bir son sunuyor.  

Bu kitabın metodikliği ve hikaye kurgusu o kadar yalın ve göz görülür ki,  yaratıcı yazarlık egzersizleri için oldukça uygun olduğunu düşünüyorum. Hikayenin akışını taklit ederek, farklı mesleklerden farklı karakterlerin hikayesi yazılmaya gayret edilebilir. Bu hafta sonu deneyeceğim. :) 

Keyifli okumalar.  

No comments:

Post a Comment