Monday, September 7, 2015

Kurt Geri Dönmüş / 5+ yaş

O gece, bay Tavşan'ı uyku tutmuyormuş. Gazetede korkunç bir haber okumuş:  kurt geri dönmüş! Bay tavşan tam kapıyı sıkıca kilitlemeye koşuyormuş ki, birdenbire TAK TAK TAK!

Masallarda en sık rastlanan kötü karakter de malumunuz Kurt'tur. Kırmızı Başlıklı Kız, Üç Küçük Domuz, Kurt ile Yedi Keçi Yavrusu, Peter ve Kurt bu masalların en bilinenleridir... Kırmızı başlıklı kızın ninesinin yerine geçer, yedi küçük keçiyi ve üç küçük domuzu yemek için girmediği kılık kalmaz, Peter'ın ördeğini mideye indirir, kısacası aklı fikri kendinden başka tüm hayvanları hapur hupur yemeye kalkar. Fransız yazar Geoffroy de Pennart ¨Kurt Geri Dönmüş¨ isimli hikayesinde tüm bu eski kurt masallarından kırpıp kırpıp yıldız yapmış. Bir başka deyişle kurt masallarını geri dönüşüme sokmuş. Sonuç ise bilinen tüm kurt masallarından daha sıcak ve mutlu bir masal olmuş.

Kurt'un geri döndüğünü haber alan keçiler, domuzlar, kırmızı başlıklı kız ve Peter, tavşanın evinde buluşur ve korku içinde kurdu beklemeye başlarlar. Kapı her TAK TAK TAK edişinde eve yeni bir masal kahramanı gelir ve sonunda 17 kişilik bir masa oluşturacak kadar kalabalıklaşırlar. Biz de her kapı çaldığında masal kahramanları ile birlikte kurdun geldiğini sanarak heyecanlanırız.  Sonunda GÜM GÜM GÜM kapı çalar ve gerçekten de kurt gelir. Fakat korkacak birşey yoktur, 17 dost birden kurdun üstüne çullanır ve ARTIK SENDEN KORKMUYORUZ derler. Birlikten kuvvet doğar. ¨Bize korkunç masallar anlatır ve iyi huylu olmaya söz verirsen seni soframıza davet ederiz¨ derler.
KURT GERİ DÖNMÜŞ'e 5 üzerinden 5 veririm. Masalın etkisini arttırmak için öncelikle diğer kurt masallarını okumanızı öneririm.
Sonrasında çocuğunuzla tartışmak ve oynamak üzere şu aktiviteleri önerebilirim;
Keyifli okumalar.   


1) Kurta yaptıkları güzel bir çözüm müydü? Sen onlarla birlikte olsan ne yapardın?
2) Masallardan bildiğimiz prensesleri kullanarak bir masal yazmaya ne dersin? Sinderella, Pamuk prenses, Uyuyan güzel ve Frozen'dan Elsa bir araya gelse nasıl bir masal olur?
3) Kitabın içindeki kuşları bulabilecek misiniz?
4) Kurt'un gazete haberlerini okuyun. Kurt'un dönüşü ile ilgili bir haber yapacak olsanız sizin gazete sayfanız nasıl olurdu?

No comments:

Post a Comment