Monday, August 10, 2015

Süpürgede Yer Var mı? / 4+ yaş


"Birdenbire bir su birikintisinden Elinde sırılsıklam değnekle sırılsıklam bir kurbağa fırladı Kibarca yere bıraktı sonra da vırakladı."Ben bir kurbağayım, temiz mi temiz. Benim gibi bir kurbağaya da süpürgede yer var mı?" "Var!" diye haykırdı cadı, kurbağa da süpürgeye zıpladı Cadı parmağının ucuyla süpürgeye tıklattı, hoooop! Uçup gittiler¨
4-6 yaş arası çocukların kesinlikle okumalarını tavsiye ettiğim kitaplardan biri Julia Donaldson'un "Süpürgede Yer Var mı?" isimli kitabı. Gerek çizimleri, gerek hikayesi, gerek Türkçe çevirisi son derece keyifli.

Süpürgesine binip uçmak isteyen tüm hayvanları süpürgesine kabul eden tatlı mı tatlı bir cadının hikayesi. Hayvanların ağırlığına dayanamayan süpürge sonunda kırılır ve hep birlikte bataklığa düşerler. Cadıyı da bir ejderha ele geçirir. Ama hayvan arkadaşları birlik olup ejderhayı korkutup kaçırır, cadıyı da kurtarırlar.

Cadının oyuncağını İngiltere'den buldum. Ne yazık ki Türkiye'de henüz satıldığı bir yer bulamadım. Umarım bir süre sonra tüm Axel Scheffler dostları Türkiye'ye de gelirler. Kitaplarını bir kere okuyan çocuklar yaştan bağımsız oyuncaklara da çok ilgi gösterdiler. 7 yaşındaki oğlumun eve gelen tüm arkadaşları oyuncakları sorar oldu. (Bir de erkek çocuk peluş bebek sevmez derler...)

Kitabı okuduktan sonra çizgi filmini de izlemenizi tavsiye ederim. Kitabı kadar güzel değil ama çocuğunuzla kitap ve film arasındaki farkların neler olduğunu konuşmanıza fırsat yaratıyor.
Veya kendisi yönetmen olsa çizgi filme kitaptan neleri koyardı?

Arkadaşım Melike filmin linkini bulmuş teşekkürler Melike;Julia Donaldson ve Axel Scheffler'ın diğer kitapları hakkındaki yazılarım; Maskeli Fare , Değnek Adam No comments:

Post a Comment