Saturday, August 8, 2015

Bu Okulda Uzaylılar var / +5 yaş


Ertesi sabah uyandığımda herşey çok garipti. Odamın camını açar açmaz bir de ne göreyim. Bizim bahçe büyük bir ormana dönüşmüş.

Oğlumun 5 yaşındaki favori kitapları "Ektiğim Tohumdan Dinozor çıktı!" ve "Ama bu okulda uzaylılar var!!!".

Güneş'in kendi cümleleriyle değerlendirmesi şöyle " çok güzel hikayeler, dinozor olması güzel, kapak resmini çok sevdim."

Bana göre ise masallar hafif absürd, komik ve çizimleri tek kelime ile harika.
"Ektiğim Tohumdan Dinozor çıktı" kitabının hikayesi aynen adı gibi. Tohumdan dinozorlar çıkıyor :). Kahramanımız Baybars dinozorlar ile koşuşturmaca yaşarken heyecan yaşıyor ve evine sığınıyor. Sonra bakıyoruz ki meğer hepsi hayalmiş. (Dinozorların dost canlısı olmaması 5 yaşından küçük çocuklarda belki biraz tedirginlik yaratabilir)

"Ama bu okulda uzaylılar var!!!" da hikayesi ile aynı adı taşıyor. Baybars uzaydaki okuluna gidip, uzaylı arkadaşları ve öğretmeni ile tanışıyor. Öğlen yemeğinde soluncalı makarna var. Akşam uzay scooterına biniyor. Sonra eve dönüyor. Bu kitapta gerginlik yaratabilecek hiçbirşey yok.
Kitapların verdiği bir ders de yok sanki. Sadece eğlenceli ve keyifli kitaplar. Çizimleri de resimden görüleceği üzere renkli olduğu kadar detaylı da. Ana hikayeye süs katmaya imkan tanıyor.

Bu hikaye üzerine yapılabilecek birkaç aktivite ve tartışma konusu şunlar olabilir;

  1. Uzaylı bir okulda başka ne yemekleri vardır?
  2. Bir uzaylı arkadaşımız olsa adı ne olurdu?
  3. Uzaydan gelen öğretmene dünyayı tanıtsak neler söylerdik?
  4. Bizi çok şaşırtan olayları konuşabiliriz?
  5. Hiç görmediğimiz bir durumu düşünüp bunu değerlendirebiliriz.

No comments:

Post a Comment