Friday, August 14, 2015

Eksik Parça / +5 yaş

Eksik parçası vardı.Ve mutlu değildiBu nedenle eksik parçasını aramaya koyulduYuvarlandı, yuvarlandı ve şarkısını söyledi. 

En son yurtdışı seyahatimizde girdiğimiz devasa kitapçının, 15 sıralık çocuk kitapları bölümü yine beni benden aldı. Belki de bazıları Türkçeleştirilmiştir umuduyla Amazon'dan tüm zamanların en çok satan çocuk kitapları listesini indirip Idefix'den kontrol ettim. Dörtte biri meğer Türkçe'de de varmış.

Bunlardan oğlumun da, benim de en beğendiklerimiz Shel Silverstein kitapları oldu. "Eksik Parça" ve "Eksik Parça Büyük O ile karşılaşıyor" kitaplarının ikisi de hem komik, hem sıcacık, hem de bir çocuğun anlayamayacağı kadar derin anlamlı.

Eksik parça
Fotoğrafta solda gördüğünüz şarkı söylemekten çok hoşlanan bir yuvarlakımsı... Bir gün eksik parçasını aramaya çıkıyor. Yolda bulduğu parçalar boşluğunu kapatmak için kah büyük geliyor, kah kaybolup gidiyor, bazen de çok sıkı sarılmaktan kırılıyor. Sonunda tam da boşluğuna denk bir parça buluyor. Birlikte mükemmel bir daire oluyorlar ve yollarına son sürat yuvarlanarak devam ediyorlar. Fakat bu defa da o kadar hızlı gidiyorlar ki önlerine gelen güzellikleri göremeden kaçırmaya başlıyorlar. Bir süre sonra yuvarlakımsı artık çok sevdiği şarkıları söyleyemez olduğunu fark ediyor ve bu duruma çok üzülüyor. (Burada ağzı tıka basa dolu iken şarkı söylemeye çalışırken çıkardığı sesler oğlumu çok güldürdü) Sonunda eksik sandığı parçayı bırakıp şarkı söyleyerek yoluna devam ediyor... Genelde kitapların sonunda çocuklara aktiviteler öneriyorum ama bu defa önerim büyüklere;
 çocukları yatırıp bir tartışın bakalım hayatın hızıyla farketmeden neleri kaçırıyorsunuz? 


Eksik Parça Büyük O ile karşılaşıyor
Eksik parça (üçgen), daireler gibi yuvarlanamadığı için çok üzgün ve günlerce eksik parçasını bekliyor. Bir gün büyük bir O yanına geliyor ve Üçgen'e "sen kendin yuvarlansana" diyor. Üçgen önce yapamayacağını düşünüyor ama sonra zorlukla kendini bir kez yuvarlıyor, sonra bir daha, sonra bir daha. Taaa ki köşeleri yuvarlanıp kendisi de bir O oluncaya kadar.

Her iki kitabı da ister basit bir çocuk hikayesi, ister çok derin anlamlı felsefi hikayeler niyetine okuyun... ama okuyun... Biz 5 üzerinden 5 verdik. 

Bu ikiliyi beğenirseniz Shel Silverstein'dan Cömert Ağaç kitabını da okumanızı tavsiye ederim. Bloğumun adini atfettiğim kitaptır kendisi. 

1 comment:

  1. I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your site to come back down the road. All the best yahoo sign in

    ReplyDelete