Saturday, August 8, 2015

Aslan Kral Kork /+6 yaş

Aslan kral ¨Yaz!¨ diye kükredi ¨yeni kralımız eski krala benzemez, ondan korkulur... Çünkü 40 gözü, 40 kulağı, 40 pençesi vardır. Nerede ne yapsanız ondan kaçmaz, ona göre¨.
Soyadını tahta geçtiği gün KORK olarak değiştiren aslan kral kendini o kadar övüyor, yüceltiyor ve abartıyor ki sonunda orman halkının karşısına çıktığında kimse onun gerçek kral olabileceğine inanmıyor.

Bir plan yapıp bu sahte kralı alt etmeye karar veriyorlar, ¨hiç kimse kendini küçük görmesin arkadaşlar. Hepimizin mutlaka çok iyi yaptığı bir şey, bir hüneri vardır. Bu hünerlerimizi birleştirirsek unutamayacağı bir ders verebiliriz ona.¨

Ormanın en küçük hayvanları olan sivrisinek, arı ve kırmızı karıncalar güçlerini birleştirip kibirli kralı kaçırıyorlar.
Kitabın sonu bizim umduğumuz şekilde bitmedi. Bitmemesi de iyi oldu, bize tartışacak konu çıktı. Tartışma yaratan mesele şu idi;

1) Kral aslında yalan söylememişti. 40 gözüm, 40 kulağım var derken mecaz yapıyordu. Bu durumda mecaz yapanı cezalandırmalı mı? Uzun uzun tartışılacak bir konu.
2) Kral başkalarına zarar verecek birşey yapmamıştı. Daha krallıkta ilk günüydü ve kibirine yenik düşmüştü. Böbürlenmek ceza hakedecek birşey midir? Aklı başına gelseydi ve özür dileseydi affeder miydik onu?
Kim kral olsa ilk günlerinde bocalar, değil mi? :)

Kitabı okuduktan sonra aşağıdaki konuları tartışarak kitabın keyfini ve katkısını kat kat arttırabilmenizi umud ediyorum.
  1. Sonunda kralı kaçırmak yerine hayvanlar toplanarak başka ne yapabilirlerdi?
  2. Kral neyi yanlış yaptı? 
  3. Tavşan Akkulak’ın yanlışı oldu mu? 
  4. Abartı için başka hangi cümle ve deyimleri kullanıyoruz? 
  5. Hadi kendimizin ¨Ne kadar komik olduğunu¨ abartarak anlatalım.  
  6. Hikayede kaç farklı hayvan vardı, sayabilir misin? 
  7. Bir sivrisinek, arı ve karıncanın aslanın karşısında durduğu bir resim çizelim. 
  8. Hikayede herkesin iyi olduğu birşey vardır deniliyor. İyi olduğunuz güçlerinizi listeleyin ve sonrasında bu güçleri birleştirerek siz ne yapardınız onun hikayesini yazın. 

Süleyman Bulut'un diğer okuduğumuz kitapları : Su Kardeşler

No comments:

Post a Comment